Novinky

05.05.2021 !ZNOVUOTEVŘENÍ!

Vládní nařízení dovolují opět otevřít zájmové kroužky. Tímto vám s radostí sdělujeme že i Dům dětí a mládeže Rakovník znovu otevírá některé zájmové kroužky od pondělí 10.5.2021. Budou probíhat ve venkovních prostorách, kde je umožněna účast 20 osob vč. vedoucího. Více informací k jednotlivým kroužkům naleznete ve svých e-mailových schránkách.

15.03.2021 ZMĚNA: VYZVEDÁVÁNÍ ODMĚN PROCHÁZKA ZA POZNÁNÍM RAKOVNÍKA

Odměny za vyplněnou tajenku z akce Procházka za poznáním Rakovníka budeme vydávat až po skončení aktuálních vládních opatření a nouzového stavu. Děkujeme za pochopení.

08.03.2021 !ZRUŠENO/PŘESUNUTO - POHÁDKOVÝ ORIENŤÁČEK!

Vzhledem k aktuálním vládním opatřením a epidemiologické situaci v ČR se akce dne 9.3.2021 nekoná! Až to bude možné, uspořádáme ji v nejbližším možném termínu. Děkujeme za pochopení.

NOČNÍ LES 2020

17.08.2020

NOČNÍ LES 2020     Letošní ročník akce s názvem Noční les byl poněkud jiný, než všechny ostatní a to především proto, že neproběhl na jaře, jak bývalo zvykem. Kvůli situaci s Covidem – 19 jsme byli nuceni akci přesunout téměř na konec léta, kdy ještě Slunce svítí poměrně dlouho a stmívá se déle. Přesto jsme se s dětmi vydali do Křivoklátu, kde nás čekal pan Lukáš Vápeník, aby nás provedl naučnou stezkou Brdatka a pověděl nám něco o rostlinách i zvířatech, které se na Křivoklátsku vyskytují. Ještě než jsme se vydali do Křivoklátu, připravily se děti v Klubu DDM v Čermákových sadech na večerní spaní ve spacácích na karimatkách. Teprve pak jsme se vydali na vlak do Křivoklátu, kde jsme měli s panem Vápeníkem sraz. Pan Lukáš Vápeník dlouho pracoval jako vedoucí stráže přírody, lesník, krajinný ekolog a odborný rada pro Správu CHKO Křivoklátsko, o kterém nám také řekl mnoho zajímavostí. Dozvěděli jsme se tak o inverzním prostředí nad řekou Berounkou, kde je ve větší nadmořské výšce i větší teplo než dole u řeky, dále jsme poslouchali poutavý výklad o stromech i dalších rostlinách, které po cestě rostly, o práci krajinného ekologa i o počítadle návštěvníků umístěné právě na stezce Brdatce. Velkým koníčkem pana Vápeníka však je myslivost a proto jsme se dozvěděli mnoho zajímavého i z této činnosti a samozřejmě i o zvířatech, které se v lesích vyskytují. Zkoušeli jsme se zaposlouchat i do zvuků lesa, ale brzy vše přehlušila vzdálená bouřka a v lese se začalo rychle stmívat. Přidali jsme tedy do kroku, protože hrozilo, že bouřka potká i nás. Začalo však jen mírně pršet, ale přesto jsme své kroky raději směřovali na Písky, kde naše cesta lesem měla končit. Moc nás mrzelo, že jsme všichni nevyzkoušeli termovizi, abychom pozorovali zvířata ve tmě díky jejich tělesné teplotě. Někteří z nás viděli termovizí alespoň své kamarády, ale pak se rozpršelo více a raději jsme pokračovali do Písků, kde nás už čekal přivolaný autobus a odvezl nás zpátky do Rakovníka. S panem Vápeníkem jsme měli ještě naplánováno více činností v lese, ale bohužel nám to letos pokazilo počasí. Přesto mu touto cestou chceme moc poděkovat za ochotu, že s námi prošel Brdatku a podělil se s námi o tolik zajímavých informací a že děti do svého výkladu i zapojoval a kladl jim různé otázky.  
      Náš program však neskončil ani v Klubu DDM, kam jsme se přesunuli. Po setmění jsme v tichosti usedli a děti nechali poslouchat zvuky lesních zvířat, které poměrně dobře rozeznávaly. Pak jsme navštívili i pracovnu chovů, kde jsme mohli pozorovat, jak se v noci projevují zvířata chovaná v zajetí. Některá už spala, jiná (např. křečci) se setměním ožila. Ve vedlejší místnosti si pak děti mohly vyrobit panoramatický věnec s motivem lesního zvířete. Než jsme šli všichni spát, čekalo na děti ještě jedno překvapení. Po schodišti vedoucím z prvního patra totiž byla rozmístěna vycpaná lesní zvířata, která mohou lidé potkat při nočních procházkách lesem. Děti se je snažily v přítmí všechny poznat a poměrně dobře se jim to dařilo. Rozeznaly tak i několik druhů sov včetně našeho největšího výra velkého a nejmenšího kulíška nejmenšího.
     V sobotu po probuzení děti čekal úklid spacáků na sále Klubu DDM, kde celou noc společně spaly, a pak snídaně. Po snídani ještě proběhl závěrečný kvíz, který ověřil znalosti a přehled dětí o tom, co se minulý den dozvěděly. Kvíz dopadl překvapivě dobře a děti si nakonec za všechny lesní disciplíny odnesly i drobné odměny a snad i dobrý pocit ze společně strávené vycházky v lese a nočního spaní ve spacácích.