Novinky

22.02.2019 POTVRZENÍ PŘIHLÁŠEK

O jarních prázdninách, tedy od 25. února až do 3. března 2019, prosím, omluvte to, že nebudeme reagovat na Vaše přihlášení přes klientské centrum: https://ddmrako.iddm.cz/ Neozveme se Vám do tří dnů, ale vše vyřídíme hned po 3. březnu 2019. Děkujeme za pochopení.

22.02.2019 OMEZENÍ PROVOZNÍ DOBY - DDM RAKOVNÍK, NERUDOVA 504

O jarních prázdninách nebude od pondělí 25. 2. do středy 27. 2. 2019 nikdo přítomen v budově DDM Rakovník, Nerudova 504. Omezení se týká i kanceláře paní účetní. Děkujeme za pochopení.

04.01.2019 PŘÍMĚSTSKÉ TÁBORY O JARNÍCH PRÁZDNINÁCH

VÍCE INFORMACÍ O PŘÍMĚSTSKÝCH TÁBORECH, KTERÉ SE USKUTEČNÍ O JARNÍCH PRÁZDNINÁCH NAJDETE NA STRÁNKÁCH V PONDĚLÍ 7. LEDNA 2019. TO BUDE TAKÉ MOŽNÉ SE NA TÁBORY PŘIHLÁSIT.

ZA SLUNCEM A HVĚZDAMI

06.11.2018
ZA SLUNCEM A HVĚZDAMI     V pondělí 29. října 2018 (o podzimních prázdninách) jsme uspořádali další ročník přírodovědné akce s názvem „Za Sluncem a hvězdami“. Letos jsme se sešli s účastníky v Klubu DDM už v dopoledních hodinách, abychom v 9,00 hod. vyrazili autobusem do Prahy.  V Praze nás čekal zajímavý program ve Štefánikově hvězdárně na Petříně. Nejdříve jsme byli na hvězdárně mile přivítáni a pak jsme se přesunuli do promítacího sálu, kde jsme shlédli pořad s názvem Na výlet do vesmíru, kterým nás provedl veselý kosmický cestovatel.  Ten dětem také poskytnul základní informace o sluneční soustavě, planetách, hvězdách, hvězdokupách, mlhovinách i vzdálených galaxiích. Během promítání si děti počítaly i správně zodpovězené otázky, které jim cestovatel zadával, a na konci se všechno vyhodnotilo společně s lektorem. Po skončení promítání následovala diskuze s astronomem, kde se děti mohly zeptat na všechno, co je o vesmíru zajímá nebo čemu nerozuměly. Padlo poměrně hodně otázek a pan astronom se snažil na všechny srozumitelně odpovědět. Na závěr diskuze nám ještě povyprávěl o světelném znečištění, které je velikým problémem při pozorování hvězdné oblohy.  Protože bylo mlhavé a chmurné počasí, nemohli jsme bohužel pozorovat Slunce, ale podívali jsme se do dvou kupolí hvězdárny, kde jsme si alespoň důkladně prohlédli hvězdářské dalekohledy a něco se o nich dozvěděli. V prostorách hvězdárny jsme si mohli vyzkoušet i zajímavé (nejen optické) pokusy. Nejvíce děti zaujala váha, která dokázala převést naši skutečnou váhu na váhu, kterou bychom měli na Měsíci a na planetách Sluneční soustavy.
     Poté už jsme hvězdárnu opustili a vydali se k Petřínské rozhledně, kde jsme chvílí hráli hry: babu na raněného a atomy a molekuly. Tím nám uteklo čekání ve frontě na zrcadlové bludiště, které bylo naším dalším cílem. Bludištěm jsme prošli za chvilinku, ale nějaký čas jsme se zdrželi u zrcadel, které zkreslovaly naší postavu i obličej. Tam jsme si užili spoustu legrace. Po prohlídce na nás už čekal autobus a vydali jsme se zpět do Rakovníka.
     Na sále Klubu DDM jsme se ohřáli a dali si teplý čaj a malou svačinku. Děti se se pak rozdělily do skupinek a vymyslely si nějaký vesmírný název pro celý tým, za který potom soutěžily. Během odpoledne proběhly štafetové závody s obručí, kvíz o vesmíru, účastníci se podívali na krátký animovaný seriál o vesmíru, a pak hráli společenské hry s přírodovědnou tématikou (Cardline, Zvířata: Mysli a spojuj!, …). A došlo i na oblíbené BINGO. Po chutné večeři si děti rozložily a přichystaly věci na spaní a ještě si mohly něco zahrát. Večer jsme pak ve skupinkách pozorovali noční oblohu, ale kvůli nízké mlze jsme nic neviděli. Všimli jsme si tak jen světelného znečištění v okolí Rakovníka a k pozorování využili mobilní aplikaci, která nám ukázala, kde se nachází určité souhvězdí či planeta. Ještě než jsme se vrátili na sál, zahráli jsme si venku na Sluneční soustavu a vyzkoušeli si chůzi po Měsíci. Druhá skupinka mezitím v pracovně chovů pozorovala noční život zvířat a některá zvířata se dokonce nechala pochovat. Před spaním děti ještě sledovaly seriál o smyšlených planetách, které navštívil Vláďa Smolík se svým mluvícím psem, a pak postupně všichni po náročném dnu usnuli.