Novinky

04.01.2019 PŘÍMĚSTSKÉ TÁBORY O JARNÍCH PRÁZDNINÁCH

VÍCE INFORMACÍ O PŘÍMĚSTSKÝCH TÁBORECH, KTERÉ SE USKUTEČNÍ O JARNÍCH PRÁZDNINÁCH NAJDETE NA STRÁNKÁCH V PONDĚLÍ 7. LEDNA 2019. TO BUDE TAKÉ MOŽNÉ SE NA TÁBORY PŘIHLÁSIT.

03.01.2019 PŘIHLAŠOVÁNÍ NA LETNÍ TÁBORY

UPOZORNĚNÍ! PŘIHLAŠOVÁNÍ NA LETNÍ TÁBORY BUDE PROBÍHAT OD PONDĚLÍ 4. ÚNORA 2019 OD 18,00 HOD. PŘES KLIENTSKÉ CENTRUM DDM RAKOVNÍK: https://ddmrako.iddm.cz NÁVOD JAK S KLIENTSKÝM CENTREM PRACOVAT NAJDETE NA: ddmrako.cz

19.12.2018 Potvrzení přihlášek

Od 19. prosince až do 7. ledna prosím omluvte to, že nebudeme reagovat na Vaše přihlášení přes klientské centrum: https://ddmrako.iddm.cz/ Neozveme se Vám do tří dnů, ale vše vyřídíme hned po 7. lednu. Děkujeme za pochopení.

ZA SLUNCEM A HVĚZDAMI

06.11.2018
ZA SLUNCEM A HVĚZDAMI     V pondělí 29. října 2018 (o podzimních prázdninách) jsme uspořádali další ročník přírodovědné akce s názvem „Za Sluncem a hvězdami“. Letos jsme se sešli s účastníky v Klubu DDM už v dopoledních hodinách, abychom v 9,00 hod. vyrazili autobusem do Prahy.  V Praze nás čekal zajímavý program ve Štefánikově hvězdárně na Petříně. Nejdříve jsme byli na hvězdárně mile přivítáni a pak jsme se přesunuli do promítacího sálu, kde jsme shlédli pořad s názvem Na výlet do vesmíru, kterým nás provedl veselý kosmický cestovatel.  Ten dětem také poskytnul základní informace o sluneční soustavě, planetách, hvězdách, hvězdokupách, mlhovinách i vzdálených galaxiích. Během promítání si děti počítaly i správně zodpovězené otázky, které jim cestovatel zadával, a na konci se všechno vyhodnotilo společně s lektorem. Po skončení promítání následovala diskuze s astronomem, kde se děti mohly zeptat na všechno, co je o vesmíru zajímá nebo čemu nerozuměly. Padlo poměrně hodně otázek a pan astronom se snažil na všechny srozumitelně odpovědět. Na závěr diskuze nám ještě povyprávěl o světelném znečištění, které je velikým problémem při pozorování hvězdné oblohy.  Protože bylo mlhavé a chmurné počasí, nemohli jsme bohužel pozorovat Slunce, ale podívali jsme se do dvou kupolí hvězdárny, kde jsme si alespoň důkladně prohlédli hvězdářské dalekohledy a něco se o nich dozvěděli. V prostorách hvězdárny jsme si mohli vyzkoušet i zajímavé (nejen optické) pokusy. Nejvíce děti zaujala váha, která dokázala převést naši skutečnou váhu na váhu, kterou bychom měli na Měsíci a na planetách Sluneční soustavy.
     Poté už jsme hvězdárnu opustili a vydali se k Petřínské rozhledně, kde jsme chvílí hráli hry: babu na raněného a atomy a molekuly. Tím nám uteklo čekání ve frontě na zrcadlové bludiště, které bylo naším dalším cílem. Bludištěm jsme prošli za chvilinku, ale nějaký čas jsme se zdrželi u zrcadel, které zkreslovaly naší postavu i obličej. Tam jsme si užili spoustu legrace. Po prohlídce na nás už čekal autobus a vydali jsme se zpět do Rakovníka.
     Na sále Klubu DDM jsme se ohřáli a dali si teplý čaj a malou svačinku. Děti se se pak rozdělily do skupinek a vymyslely si nějaký vesmírný název pro celý tým, za který potom soutěžily. Během odpoledne proběhly štafetové závody s obručí, kvíz o vesmíru, účastníci se podívali na krátký animovaný seriál o vesmíru, a pak hráli společenské hry s přírodovědnou tématikou (Cardline, Zvířata: Mysli a spojuj!, …). A došlo i na oblíbené BINGO. Po chutné večeři si děti rozložily a přichystaly věci na spaní a ještě si mohly něco zahrát. Večer jsme pak ve skupinkách pozorovali noční oblohu, ale kvůli nízké mlze jsme nic neviděli. Všimli jsme si tak jen světelného znečištění v okolí Rakovníka a k pozorování využili mobilní aplikaci, která nám ukázala, kde se nachází určité souhvězdí či planeta. Ještě než jsme se vrátili na sál, zahráli jsme si venku na Sluneční soustavu a vyzkoušeli si chůzi po Měsíci. Druhá skupinka mezitím v pracovně chovů pozorovala noční život zvířat a některá zvířata se dokonce nechala pochovat. Před spaním děti ještě sledovaly seriál o smyšlených planetách, které navštívil Vláďa Smolík se svým mluvícím psem, a pak postupně všichni po náročném dnu usnuli.