22.11.2021 INFORMACE PRO VSTUP DO DDM RAKOVNÍK

Zájmová činnost: děti do 18 let věku se nemusí prokazovat O-T-N (očkování-test-nemoc). Nad 18 let věku prokázání O-N (očkování-nemoc). Akce: děti do 12 let věku nemusí dokládat O-T-N, děti 12 - 18 let se musí prokázat O-T-N (pouze PCR test). Nad 18 let prokázání O-N.

25.10.2021 UPOZORNĚNÍ!

Od středy 27.10. do pátku 29.10. 2021 se nekonají zájmové kroužky z důvodu probíhajících podzimních prázdnin a státního svátku. Děkujeme za pochopení.

24.09.2021 Dne 27.9.2021 se kroužky konají, 28.9. se nekonají (svátek)

V pondělí 27.9.2021 se zájmové kroužky konají, ovšem ve státní svátek v úterý 28.9.2021 se nekonají. Děkujeme za pochopení.

ZA SKRYJSKÝM TRILOBITEM

27.10.2021

ZA SKRYJSKÝM TRILOBITEM

Děti, které se zajímají o přírodu, se v úterý a ve středu 26. a 27. listopadu zúčastnily dobrodružné akce s názvem Za skryjským trilobitem.  Akce začala už v úterních odpoledních hodinách, kdy jsme se vydali autobusem do Skryjí.  Odtud jsme došli k turistické chatě Města Rakovníka ve Skryjích, kde se všichni ubytovali do pokojů po čtyřech a připravili si postel na spaní. Potom už začal samotný program akce. Nejdříve proběhla rychlá seznamovací hra a potom už děti luštily přírodovědné rébusy a kvíz, týkající se našeho ptactva, lesních zvířat, stromů i dalších rostlin rostoucích v České republice. Po luštění dětem vyhládlo, proto s chutí snědly připravené špekáčky s chlebem a hořčicí případně kečupem. Protože se brzy setmělo, mohly se děti postupně vydat na naučnou noční stezku lemovanou svíčkami a světelnými náramky. Na jednotlivých stanovištích poznávaly přírodniny, rostliny i lesní zvířata a v závěru z vyluštěných indicií sestavily tajenku. Mezitím na chatě probíhala pantomimická soutěž spočívající v co nejdokonalejším předvedení všemožných zvířat nebo povolání.  Po absolvování celé stezky následovala ještě společná procházka v okolí chaty, kdy jsme se snažili pozorovat noční život v lese, poznávat zvuky lesních zvířat a za odměnu si děti odnesly svítící náramky, které po cestě sesbíraly. Pak už jsme se všichni připravili na večerku a šli spát.
Druhý den ráno začal vydatnou snídaní, balením a úklidem pokojů.  Potom jsme se všichni vydali na vycházku ke Skryjským jezírkům. Děti jsme upozornili na hranice chráněné krajinné oblasti a povídali jsme si o vzniku jezírek a o přírodě kolem Zbirožského potoka.   Po cestě jsme si všímali mnoha rostlin a cestu nám lehce komplikovala hromada spadaného listí z místních stromů. U Skryjských jezírek jsme využili i nové pozorovací dalekohledy a pozorovali jsme přírodu i přes sklo přibližovacích čoček.  Pak už jsme se vydali zpátky na chatu, ale ještě předtím, než jsme se vrhli na výborný oběd (řízek s bramborami), musely děti najít ukrytá vajíčka s překvapením, která byla odměnou za celý přírodovědně strávený víkend.
Po obědě jsme se vydali opět na cestu do Skryjí, kde jsme navštívili Památník Joachima Barranda. Bylo to muzeum plné trilobitů, o kterých jsme se hodně dozvěděli.  Děti si mohly vyzkoušet i práci s geologickým kladivem a rozbít si několik kamenů, kde by se mohla skrývat nějaká zkamenělina.  Trilobita jsme sice nenašli, ale ještě nás čekala cesta na naleziště zkamenělin v blízkém okolí. Procházka vedla po zážitkové a poznávací naučné stezce s názvem Po stopě trilobita, kde jsme se dozvěděli další informace o trilobitech i hledání jejich zkamenělin. Nakonec se nám to podařilo a několik jedinců si ze Skryjí trilobita odvezlo. A také jiné zkameněliny. A kdo si neodvezl zkameněliny, odvezl si určitě pěkný zážitek z naší dvoudenní přírodovědné akce.