20.12.2023 INFO KROUŽKY

V době vánočních prázdnin (23. prosince 2023 - 2. ledna 2024) nebudou probíhat zájmové kroužky. Na kroužcích se uvidíme zase ve středu 3. ledna 2024.

01.08.2023 PŘIHLAŠOVÁNÍ NA ZÁJMOVÉ KROUŽKY

Přihlašování na zájmové kroužky bude probíhat od úterý 29. srpna 2023 od 17,00 hod. přes klientské centrum DDM Rakovník: https://ddmrako.iddm.cz

12.06.2023 UKONČENÍ ČINNOSTI ZÁJMOVÝCH KROUŽKŮ 2022/2023

V týdnu od 12. do 16. června 2023 budou probíhat oficiálně poslední kroužky v letošním školním roce. Některé kroužky budou pokračovat dál, záleží na rozhodnutí vedoucího kroužku a domluvě s ním. Přihlašování na zájmové kroužky v novém školním roce začne v úterý 29. srpna 2023 od 17,00 hod. přes klientské centrum DDM Rakovník.

ZA SKRYJSKÝM TRILOBITEM

11.05.2024

ZA SKRYJSKÝM TRILOBITEM

Děti, které se zajímají o přírodu, se v pátek a v sobotu 10. a 11. května zúčastnily dobrodružné akce s názvem Za skryjským trilobitem.  Akce začala už v pátečních odpoledních hodinách, kdy jsme se vydali autobusem do Skryjí.  Odtud jsme došli k turistické chatě Města Rakovníka ve Skryjích, kde se všichni ubytovali do pokojů po čtyřech a připravili si postel na spaní. Potom už začal samotný program akce – vycházka ke Skryjským jezírkům. Cestu nám svými zajímavými poznatky zpestřil pan Jiří Pšenčný z Českého svazu ochránců přírody. Všechny zaujal svým povídáním o jedinečnosti přírody v okolí Skryjských jezírek. Seznámil nás s chráněnou krajinnou oblastí i jejími hranicemi a udivoval i svými znalostmi všemožných rostlin a živočichů, které se v okolí vyskytují. Děti se na vycházce dozvěděly mnoho zajímavostí a odnesly si mnoho poznatků. Po procházce už měli všichni hlad, a protože bylo pěkné počasí, opekli jsme si na ohni buřty a také chleby a rohlíky. Potom jsme ještě nějakou chvíli poseděli u táboráku, vyprávěly se vtipy a zpívalo se až do setmění. Slyšeli jsme dokonce hlučného srnce a viděli několik nad námi přelétajících netopýrů. Po setmění jsme také vyzkoušeli dalekohled s nočním viděním, ale protože jsme dělali dost velký hluk, museli jsme místo zvířat pozorovat jen okolí a sebe navzájem. Pak už jsme se všichni připravili na večerku a šli spát.
   Druhý den ráno začal protažením a krátkou rozcvičkou, po které následovala snídaně, balení a úklid pokojů. Potom jsme se všichni sešli před chatou, kde jsme zahájili šifrovací hru s tématem lesa - Lesní stezku s tajenkou. Děti startovaly po minutě a na stezce odpovídaly na jednoduché otázky týkající se lesa. Za každou odpověď si připsaly písmeno do šifrovací kartičky, a když doběhly do cíle, obdržely i klíč na vyluštění tajenky. Ten, kdo tajenku vyluštil, měl nárok i na odměnu, kterou hlídal netopýr ušatý (který vyšel v tajence). Po tomto programu nás čekala cesta po naučné stezce Skryjský luh. V údolí Skryjského potoka jsme několikrát brodili, viděli jsme milíř pro výrobu dřevěného uhlí a vyfotili jsme se u starého vykotlaného buku. Pak jsme přešli na zážitkovou a poznávací naučnou stezku s názvem Po stopě trilobita, kde jsme se dozvěděli zajímavé informace o trilobitech i hledání jejich zkamenělin. Děti si po cestě vyzkoušely všechny možné prolézačky a atrakce, až jsme přišli k Památníku Joachima Barranda. Bylo to muzeum plné trilobitů, o kterých jsme se hodně dozvěděli.  Děti si mohly vyzkoušet i práci s geologickým kladivem a rozbít si několik kamenů, kde by se mohla skrývat nějaká zkamenělina. Sami jsme při cestě k autobusu navštívili jejich naleziště a tam se pustili do pečlivého prohledávání. Nakonec se nám části trilobitů podařilo najít a několik jedinců si tak ze Skryjí trilobita odvezlo. A také jiné zkameněliny. A kdo si neodvezl zkameněliny, odvezl si určitě pěkný zážitek z naší dvoudenní přírodovědné akce.