Novinky

07.01.2020 Přihlašování na letní tábory 2020

UPOZORNĚNÍ! PŘIHLAŠOVÁNÍ NA LETNÍ TÁBORY BUDE PROBÍHAT OD ÚTERÝ 4. ÚNORA 2020 OD 17,00 HOD. PŘES KLIENTSKÉ CENTRUM DDM RAKOVNÍK: https://ddmrako.iddm.cz Všechny tábory je třeba uhradit do 24. března 2020. Nedojde-li k tomuto datu k zaplacení, budou uvědoměni náhradníci!

03.09.2019 Zahájení činnosti kroužků v týdnu od 16.9.2019

Zahájení činnosti kroužků je v týdnu od 16.9.2019!

30.08.2019 Kroužky ze Šablon II zdarma

Omlouváme se za potíže s přihlašováním na kroužky, které jsou zdarma. Už se na ně dá přihlásit. Za kroužek, prosím, neplaťte. Symbolická 1,- Kč je tam proto, že v systému IS Domeček nelze u předpisů ke kroužkům zadávat nulu. Jde o kroužky Klub deskových her, Deskové hry a Programování, které jsou hrazené ze Šablon II pro SVČ. Děkujeme za pochopení. DDM Rakovník

ZA SLUNCEM A HVĚZDAMI

18.10.2019

ZA SLUNCEM A HVĚZDAMI

V pátek 18. října 2019 jsme uspořádali už 4. ročník přírodovědné akce s názvem „Za Sluncem a hvězdami“. Kolem čtvrté hodiny odpolední jsme se sešli s účastníky v Klubu DDM v Čermákových sadech, kde si děti odložily svá zavazadla. Akce pak pokračovala venku krátkým orientačním během „Po stopách Sluneční soustavy“. Děti hledaly podle orientační mapy lampionky, u kterých byla vždy zobrazena jedna planeta Sluneční soustavy. Dohromady tak proběhly osm stanovišť a v cíli odevzdaly průkazku označenou cvakačkami. Všichni si vedli velmi dobře a ti nejlepší byli odměněni pěknými cenami. Po běhu jsme se všichni přemístili na sál Klubu DDM, kde nám o Vesmíru povídala paní Renata Šilhánková, která se nebála ani diskuze, do které se několik dětí s chutí zapojilo. Ještě předtím, než se setmělo, se stihly všechny děti v klidu navečeřet. Před sedmou hodinou přijel pan Vladislav Slezák z Hvězdárny Žebrák a připravil velký dalekohled na pozorování planet a hvězd. Přestože bylo přes den krásně jasno, k večeru se začaly stahovat mraky. Několik dětí si však stihlo prohlédnout dalekohledem alespoň planetu Jupiter, která na obloze doslova zářila. Pak jsme se všichni opět přesunuli na sál Klubu DDM, kde proběhla krásná a poučná prezentace Hvězdárny Žebrák s názvem „Hvězdárna dětem“. Pan Slezák dětem přiblížil celou Sluneční soustavu včetně všech objektů a planet. Velký prostor dal i diskuzi, do které se aktivně zapojilo mnoho dětí. Po několika podnětech, které od dětí pan Slezák dostal, vyhledal a pustil několik zajímavých videí týkajících se velikosti planet, černé díry, projektu letu na Mars apod. Prezentace byla doplněna pěknými kresbami a pohádkovými příběhy o hvězdách, které byly dokonce vydány v knize pod názvem „Pohádky z hvězd“.  Všem se povídání pana Slezáka moc líbilo a každý účastník od něho obdržel hudební CD „Nebeské snění“, které vydala Hvězdárna z Žebráku a které je potištěné mapou noční oblohy. Venkovní pozorování hvězd se bohužel kvůli mrakům neuskutečnilo, ale přesto byly děti nadšené z pozorování oblohy alespoň přes aplikaci Stellarium, která ukazuje noční oblohu v reálném čase a některé objekty v ní jde i přiblížit.  Viděli jsme dokonce i rozdíl mezi pozorováním se světelným smogem a bez něho.  Po krátké noční vycházce už si děti šly vyčistit zuby a pak si zalezly do svých spacáků a ještě chvíli poslouchaly čtení pohádek z knížky „Pohádky z hvězd“.