Novinky

22.11.2021 INFORMACE PRO VSTUP DO DDM RAKOVNÍK

Zájmová činnost: děti do 18 let věku se nemusí prokazovat O-T-N (očkování-test-nemoc). Nad 18 let věku prokázání O-N (očkování-nemoc). Akce: děti do 12 let věku nemusí dokládat O-T-N, děti 12 - 18 let se musí prokázat O-T-N (pouze PCR test). Nad 18 let prokázání O-N.

25.10.2021 UPOZORNĚNÍ!

Od středy 27.10. do pátku 29.10. 2021 se nekonají zájmové kroužky z důvodu probíhajících podzimních prázdnin a státního svátku. Děkujeme za pochopení.

24.09.2021 Dne 27.9.2021 se kroužky konají, 28.9. se nekonají (svátek)

V pondělí 27.9.2021 se zájmové kroužky konají, ovšem ve státní svátek v úterý 28.9.2021 se nekonají. Děkujeme za pochopení.

Č. 68 - Tučňák Valentýn

11.02.2021

TUČŇÁK VALETÝNOd svátku Tří králů až po příští středu, která se nazývá Popeleční, probíhá masopust. Masopust je období veselí, jídla a pití, vložené mezi dvě postní období: Vánoce a Velikonoce. Slaví se však především jeho závěrečné tři dny. Jedním z nich je i Tučný čtvrtek a ten probíhá právě dnes. V tento den se konají hlavní přípravy na masopust v podobě zabijačky a pojídá se tradiční pokrm knedlo-zelo-vepřo. Tyto praktiky mají svůj základ v pověrách, které říkají, že na tučný čtvrtek má člověk pít a jíst co nejvíce, aby byl celý rok při síle. Odtud pochází i název "tučný" nebo "tučňák".

V neděli 14. února se také slaví v anglosaských a dalších zemích Den svatého Valentýna jako svátek lásky a náklonnosti. Je to den, kdy se tradičně posílají dárky, květiny, cukrovinky a pohlednice s tematikou stylizovaného srdce, jako symbolu lásky.

Spojíme-li Tučňáka a Valentýn dohromady, máme tu úkol, kdy si vyrobíme valentýnského tučňáka, kterého můžete použít jako valentinské přání - valentinku.

Budete potřebovat: 

- černý papír
- bílý papír
- oranžový nebo červený papír
- nůžky
- lepidlo
- černý fix
1. Nejdříve si z černého papíru vystřihněte kolečko nebo ovál na tučňákovo tělo.2. Z bílého papíru si vystřihněte o něco menší srdce a nalepte ho na černé kolečko (či ovál).3. Z oranžového či červeného papíru si vystřihněte malý trojúhelníček (na nos) a malé půlkruhy či malá srdíčka (na nohy) a nalepte je na tučňákovo tělo.4. Dokreslete (černým fixem) nebo dolepte (malá černá kolečka) oči.5. Tučňáka můžete dozdobit i malým dárečkem z papíru.Tučňáci mohou vypadat i takto: